Loading...

          

Relacja ze spotkania w dniu 19 października 2009
Loading...
Wykłady dr Marty Banach, dr Doroty Cibor oraz dr Jacka Olasa
w ramach działalności Centrum Leczenia Szpiczaka przy Klinice Hematologii CM UJ w Krakowie


W dniu 19 października 2009 roku o godzinie 16.00 w Klinice Hematologii CM UJ w Krakowie zebrało się ponad trzydzieści Osób (vide lista obecności), które skorzystały z zaproszenia „Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka” oraz Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Fundacja wraz z Kliniką Hematologii CM UJ w Krakowie od jesieni ubiegłego roku organizują wspólnie cykl wykładów oraz otwartych spotkań szkoleniowo-edukacyjnych na różne tematy związane z diagnostyką i leczeniem szpiczaka mnogiego. W dniu 19 października 2009 roku w ramach współpracy interdyscyplinarnej wykłady wygłosili neurolog (dr Marta Banach z Zakładu Neurofizjologii Klinicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii z Warszawy), gastroenterolog (dr Dorota Cibor z Katedry Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Zakaźnych CM UJ) oraz reumatolog (dr Jacek Olas (z Małopolskiego Centrum Reumatologii, Immunologii i Rehabilitacji Szpitala im J. Dietla w Krakowie).

Tematem wykładu dr Marty Banach była polineuropatia motoryczna oraz sensoryczna w szpiczaku mnogim – powikłania po leczeniu talidomidem i bortezomibem oraz rola badań neurofizjologicznych na tle własnych doświadczeń. Ponadto zostały omówione szczegółowo sposoby terapii u chorych, u których wystąpiły powikłania w postaci polineuropatii.
Dr Dorota Cibor omówiła powikłania leczenia sterydami ze szczególnym uwzględnieniem choroby wrzodowej. Wnioskiem z tego wystąpienia jest fakt, iż wrzodotwórcze działanie sterydów nie zostało udowodnione oraz równoczesne stosowanie inhibitorów pompy protonowej zmniejsza ryzyko powikłań. Ponadto zaznaczono iż jednoczesne stosowanie sterydów i niesterydowych leków p-zapalnych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby wrzodowej oraz krwawieniami z przewodu pokarmowego.
Dr Jacek Olas wygłosił wykład dotyczący powikłań stawowych u chorych ze szpiczakiem. Ostatecznie stwierdził, iż powikłania stawowe są rzadką manifestacją szpiczaka. Jeżeli takie wystąpią to może doprowadzić do niepełnosprawności oraz zmniejszenia jakości życia.

Na spotkanie przybyli licznie pacjenci wraz z rodzinami, hematolodzy, diagności laboratoryjni, gastrolodzy i inne osoby zainteresowane szpiczakiem mnogim. Po wykładach odbyła się ożywiona dyskusja połączona z poczęstunkiem dzięki uprzejmości firmy Bayer. Zebranie odbyło się pod przewodnictwem i przy aktywnym udziale prof. A. B. Skotnickiego, Konsultanta Wojewódzkiego d/s hematologii oraz miało na celu pogłębienie wiedzy dotyczącej leczenia i diagnostyki polineuropatii po leczeniu talidomidem i bortezomibem, powikłań stawowych oraz powikłań związanych z chorobą wrzodowa po terapii przeciwnowotworowej w szpiczaku mnogim. Mam nadzieje, że to już 10-te, kolejne spotkanie przyczyni się do pogłębienia interdyscyplinarnej wiedzy, aby w sposób optymalny leczyć naszych pacjentów.

Prezentacje :

dr Marta Banach
Polineuropatia motoryczna oraz sensoryczna w szpiczaku mnogim - powikłania po leczeniu talidomidem i bortezomibem. Rola badań neurofizjologicznych – doświadczenia własne  »     PDF - 603 kB

dr Dorota Cibor
Powikłania leczenia kortykosteroidami ze szczególnym uwzględnieniem choroby wrzodowej  »     PDF - 107 kB

dr Jacek Olas
Objawy stawowe w przebiegu szpiczaka mnogiego  »     PDF - 524 kB







Opracował: Dr hab. med. Artur Jurczyszyn

Kraków, ‏19 października 2009



Rachunek bieżący w PLN  :  06 1440 1127 0000 0000 0835 9709