Loading...

          

14-ty Europejski Kongres Hematologów (European Hematology Association) - Berlin 2009
Loading...
W dniach od 4 do 7 czerwca 2009 roku odbył się w Berlinie coroczny, tym razem, już 14-ty Europejski Kongres Hematologów. W Kongresie uczestniczyło 6500 lekarzy hematologów z różnych rejonów świata. W pierwszym dniu spotkania odbyły się liczne sesje satelitarne, w załączeniu materiały z sesji firmy Amgen, która była tak uprzejma, iż podzieliła się z uczestnikami swoimi materiałami naukowymi.

Wartym podkreślenia jest fakt iż zaprezentowano ciekawe dane dotyczące zastosowania Carfilzomibu w I i II fazie badań klinicznych u pacjentów z nawrotowym/opornym szpiczakiem mnogim. Carfilzomib to najnowszy inhibitor proteasomów, który jest nieodwracalnym inhibitorem proteasomów, w przeciwieństwie do bortezomibu, czyli Velcade, który jest odwracalnym inhibitorem proteasomów. Ponadto w przedstawionych badaniach prawie nie zaobserwowano efektu neurotoksycznego stosowania tego leku, co niestety często się zdarza po terapii za pomocą Velcade wg licznych doniesień (1,2). Prawdopodobnie już w 2010 roku ruszy badanie III fazy firmy Proteolix dla opornych/nawrotowych postaci szpiczaka mnogiego, gdzie w jednym ramieniu będzie podawany Carfilzomib z Revlimidem oraz Dexametazonem, zaś w drugim ramieniu będzie podawany Revlimid z Dexametazonem. Klinika Hematologii CM UJ weźmie udział w tym badaniu.

W sesji edukacyjnej Kongresu prof. G. Morgan z Wielkiej Brytanii wygłosił bardzo ciekawie wykład na temat biologii oraz genetyki szpiczaka mnogiego, natomiast prof. J. Blade z Hiszpanii przedstawił różne opcje terapeutyczne w 2009 roku, zaś prof. N. Munshi ze Stanów Zjednoczonych bardzo precyzyjnie omówił zastosowanie nowych specyfików w różnych fazach badań klinicznych.

Na podstawie licznych badań klinicznych należy stwierdzić, iż stosowanie schematu VAD przed autoprzeszczepieniem szpiku kostnego dawno powinno zostać zaprzestane i tak się dzieje w większości krajów na świecie. Lekarze coraz częściej stosują nowe zarejestrowane już kilka lat temu leki, czyli: Thalidomide, Revlimid, Velcade, Caelyx i inne. Aktualnie w związku z ogromnym postępem w leczeniu szpiczaka średnia długość życia pacjentów została podwojona a być może nawet potrojona. Jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji jeśli chodzi o terapię tej choroby. Mam nadzieje, że już wkrótce będzie możliwe całkowite wyleczenie i być może stanie się to już za rok podczas kolejnego Kongresu który odbędzie się w Barcelonie w dniach od 10 do 13 czerwca 2010 roku.

W tym okresie przypadał na szczególny okres 20-lecia rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce w dniu 4 czerwca 1989 roku, kiedy padło słynne stwierdzenie, iż w tym dniu w Polsce skończył się komunizm.

1. J Peripher Nerv Syst. 2008 Dec;13(4):275-82
2. J Peripher Nerv Syst. 2008 Dec;13(4):267-74

Denosumab in multiple myeloma  »    PDF - 665 kB

Prof Patrick Stiff
Cardinal Bernardin Cancer Center, Loyola University, Illinois (USA)
Role of RANK Ligand in myeloma bone disease  »    PDF - 607 kB

Prof Dr Orhan Sezer
Charité - Universitätsmedizin Berlin


Treatment algorithm for multiple myeloma: where do we go from here?  »    PDF - 257 kB

Antonio Palumbo, MD
Division of Hematology, University of Torino, Torino, Italy





Opracował: Dr hab. med. Artur Jurczyszyn

Kraków, ‏8 czerwca 2009



Rachunek bieżący w PLN  :  06 1440 1127 0000 0000 0835 9709