Loading...

          

Relacja ze spotkania w dniu 17 maja 2010
Loading...
Wykłady prof. Zbigniewa Janeczko z Katedry Farmakognozji UJ oraz mgr Marcina Kieresa
w ramach działalności Centrum Leczenia Szpiczaka przy Klinice Hematologii CM UJ w Krakowie


Prof. A. B. Skotnicki
Wstęp do wykładów
prof. Janeczki
i mgr Kieresa

Prof. Z. Janeczko
Możliwości stosowania
suplementów diety (res-
weratrol i inne preparaty
ziołowe) w szpiczaku ...

Mgr Marcin Kieres
Rehabilitacja oraz zao-
patrzenie ortopedyczne
pacjentów ze szpicza-
kiem mnogim

Mgr Marcin Kieres
Dyskusja po wykładzie


W dniu 17 maja 2010 roku o godzinie 16.00 w Klinice Hematologii CM UJ w Krakowie zebrało się ponad dwadzieścia Osób (vide lista obecności), które skorzystały z zaproszenia „Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka” oraz Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Fundacja wraz z Kliniką Hematologii CM UJ w Krakowie od jesieni 2008 roku organizują wspólnie cykl wykładów oraz otwartych spotkań szkoleniowo- edukacyjnych na różne tematy związane z diagnostyką i leczeniem szpiczaka mnogiego.

Dnia 17 maja 2010 roku wykłady wygłosili prof. Z. Janeczko oraz mgr M. Kieres. Temat wykładu prof. Janeczko dotyczył możliwości stosowania resweratrolu oraz innych suplementów diety u chorych ze szpiczakiem mnogim. Można podsumować, iż resweratrol jest aktualnie uznawany przez naukowców jako pigułka długowieczności. Resweratrol należy do fitoaleksyn przeciwgrzybicznych i ma aktywność estrogenową, antyoksydacyjną, antyagregacyjną, przeciwzapalną, antylipemiczną, przeciwwirusową oraz neuroprotekcyjną. Z badań na liniach komórkowych wiemy, że resweratrol hamuje angiogenezę w szpiczaku mnogim (RPMI 8226) poprzez regulację ekspresji i sekrecji VEGF, bFGF, MMP-2 i MMP-9.

Mgr Kieres bardzo syntetycznie i ciekawie opowiadał o rehabilitacji w szpiczaku mnogim, temacie bardzo trudnym i opisanym jak dotąd w niewielu miejscach. Wiemy, że:
  • Podczas rehabilitacji należy obserwować pacjenta pod względem jego ogólnej sprawności i wydolności
  • Pacjent ma określony zakres ćwiczeń które powinien wykonywać codziennie w domu przez ok. 20 min.
  • Po okresie 2 - 3 tygodni powinna nastąpić konsultacja u rehabilitanta
Na spotkanie przybyli hematolodzy, diagności laboratoryjni, interniści, pacjenci i inne osoby zainteresowane szpiczakiem mnogim. Po wykładach odbyła się dyskusja z żywym udziałem prof. A. B. Skotnickiego, konsultanta wojewódzkiego ds. hematologii. Zebranie miało na celu pogłębienie interdyscyplinarnej wiedzy dotyczącej leczenia chorych ze szpiczakiem mnogim. Mam nadzieje, że to już 16-te, kolejne spotkanie przyczyni się do pogłębienia wiedzy, aby w sposób optymalny leczyć naszych pacjentów.

Prezentacje :

Prof. dr hab. med. Zbigniew Janeczko
Resweratrol - od wina do szpiczaka  »    PDF - 683 KB

Mgr Marcin Kieres
Rehabilitacja i zaopatrzenie ortopedyczne pacjentów ze szpiczakiem mnogim  »    PDF - 175 KB







Opracował: Dr hab. med. Artur Jurczyszyn

Kraków, ‏19 maja 2010



Rachunek bieżący w PLN  :  06 1440 1127 0000 0000 0835 9709