Loading...

          

Relacja ze spotkania w dniu 16 stycznia 2012
Loading...
Wykład prof. Petera Sonnevelda – Prezydenta European Myeloma Network z Rotterdamu (Holandia)
w ramach działalności Centrum Leczenia Szpiczaka przy Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.


W dniu 16 stycznia 2012 roku o godzinie 16.00 w Sali Bibliotecznej Kliniki Hematologii CM UJ w Krakowie przy ulicy Kopernika 17 zebrało się około 30 Osób (vide lista obecności), które skorzystały z zaproszenia „Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka” oraz Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Zebranie rozpoczął i prowadził prof. A. B. Skotnicki – Kierownik Kliniki Hematologii CM UJ.
Fundacja wraz z Kliniką Hematologii CM UJ w Krakowie od 2008 roku organizują wspólnie cykl wykładów oraz otwartych spotkań szkoleniowo-edukacyjnych na różne tematy związane z nowoczesną diagnostyką i leczeniem szpiczaka mnogiego.

W dniu 16 stycznia 2012 roku wykład wygłosił prof. Peter Sonneveld z Rotterdamu na temat nowości po spotkaniu American Society of Hematology w grudniu 2011 roku.

Na podstawie wysłuchanego wykładu można stwierdzić ogromny postęp w leczeniu szpiczaka mnogiego, który przekłada się znacząco na wydłużenie życia chorych. Profesor Sonneveld zaznaczył, iż bardzo ważne jest podanie bortezomibu w pierwszej linii leczenia, gdyż to stanowczo przekłada się na głębokość remisji oraz długość życia. Bortezomib przełamuje również niekorzystne czynniki rokownicze związane z obecności anomalii cytogenetycznych, takich jak: t(4;14), del16p, +1q21.

Retrospektywna analiza 126 chorych przedstawiona przez dr Shin w czasie sesji plakatowej na ASH 2011 pokazała, iż osiągnięcie całkowitej remisji po przeszczepie jest zdecydowanie ważniejsze niż przed tą procedurą. Patrz wykres poniżej:


Dr Martinez-Lopez na podstawie analizy 344 chorych określił bardzo ważną wartość osiągnięcia głębokiej remisji po przeszczepie co przekłada się na czas bez choroby oraz długość życia. Patrz wykres poniżej:

Wiemy też na podstawie analizy retrospektywnej (Gay i wsp) trzech randomizowanych badań u 1175 starszych chorych (nie poddawanych transplantacji), iż całkowita remisja koreluje z czasem bez choroby oraz długością życia. Patrz wykres poniżej:

Na podstwie badania włoskiego Zamagni u 192 chorych wiemy, iż badanie PET-CT może być wykorzystywane do oceniania remisji. Chorzy, którzy osiągneli CR w badaniu PET-CT mają zdecydowaną korzyść co przekłada się na czas bez choroby oraz całkowity czas przeżycia.

Ponadto grupa HOVON zaproponował nowa stratyfikację ryzyka w zależnosci od cytogenetyki oraz ISS, co przedstwiono ponizej:

Profesor Sonneveld zwrócił uwagę, iż od marca 2012 roku będzie dostępny bortezomib w formie podskórnej co będzie obecnie zalecaną formą podawania leku z uwagi na zdecydowanie mniej działań ubocznych w postaci polineuropatii obwodowej.

Na spotkanie przybyli: hematolodzy, przedstawiciele medyczni, biolodzy, pacjenci i inne osoby zainteresowane szpiczakiem plazmocytowym. Po wykładach odbyła się ożywiona dyskusja prowadzona przez prof. Skotnickiego. Kolejne zebranie miało na celu aktualizację naszej wiedzy na temat nowoczesnej terapii szpiczaka mnogiego w 2012 roku oraz optymalizację leczenia chorych zgodnie ze światowymi standardami. Mam nadzieje, że to już 23-te spotkanie przyczyni się znacząco do pogłębienia wiedzy, aby w najlepszy sposób leczyć pacjentów.

Prezentacja :

Prof. Peter Sonneveld
News in the therapy of multiple myeloma after ASH 2011 ...  »     PDF - 1,47 MB







Opracował: Dr hab. med. Artur Jurczyszyn

Kraków, ‏20 stycznia 2012



Rachunek bieżący w PLN  :  06 1440 1127 0000 0000 0835 9709