Loading...

          

Relacja z otwartego spotkania z dietetykiem w dniu 29 września 2012.
Loading...
Wykład Pani mgr inż. Ewy Ceborskiej-Scheiterbauer z Poradni Dietetycznej "food & diet" z Warszawy
w ramach działalności Centrum Leczenia Szpiczaka przy Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.


W dniu 29 września 2012 r. o godzinie 12.00 w Sali Bibliotecznej Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zebrało się 10 Osób, które po raz kolejny pozytywnie odpowiedziały na zaproszenie „Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka”.

Fundacja wraz z Kliniką Hematologii CM UJ od kilku lat wspólnie organizują cykliczne wykłady oraz spotkania na różne tematy związane z szeroko pojętą diagnostyką i leczeniem szpiczaka mnogiego. Spotkania mają charakter otwarty i z zaproszenia mogą skorzystać wszyscy chętni, również pacjenci i ich rodziny.

W dniu 29 września 2012 r. wykład na temat odżywiania w szpiczaku mnogim wygłosiła mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer, z Poradni Dietetycznej "food & diet" z Warszawy, która w bardzo interesujący i przystępny sposób przybliżyła nam zasady zdrowego odżywiania się, w szczególności w szeroko pojętych chorobach nowotworowych. Ale oczywiście nie tylko. Dowiedzieliśmy się dlaczego należy zwracać baczną uwagę na to co jemy. Właściwe odżywianie na pewno opóźni progresję choroby i spowoduje, że nasz organizm będzie mógł sprawniej walczyć i opierać się chorobie, a także będzie lepiej odpowiadał na leczenie.

Bardzo ważne w szpiczaku mnogim jest nawadnianie organizmu (około 3000 ml na dobę) oraz odpowiednie spożywanie białek, tłuszczów i węglowodanów. Należy oczywiście pamiętać o odpowiednim łączeniu pokarmów. Dla przykładu produkty żywnościowe (białkowe) bogate w żelazo należy łączyć z pokarmami zawierającymi witaminę C, aby spowodować lepsze wchłanianie żelaza. Bardzo ważne dla naszego organizmu są również produkty bogate w wapń w połączeniu z produktami zawierającymi laktozę. Przykładowo żółty ser, który jest bardzo dobrym źródłem wapnia powinno się łączyć np. z jogurtem, mlekiem, serkiem wiejskim czy kefirem, czyli produktami bardzo bogatymi w laktozę (cukier mleczny). To spowoduje zdecydowanie lepsze wchłanianie wapnia. Takich zależności jest oczywiście dużo więcej. Zachęcam do obejrzenia filmu i wysłuchania wykładu Pani mgr inż. Ceborskiej, który znajduje się TU, na naszej stronie internetowej. Zapewniam, że warto!

Prezentacja :

mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer
Żywienie w czasie chemio- i radioterapii. Spotkanie III: Dbamy o to, aby jeść ...  »     PDF - 272 KB


Opracował: Jakub Wróbel

Kraków, ‏30 września 2012Rachunek bieżący w PLN  :  06 1440 1127 0000 0000 0835 9709