W dniach 11 - 12 września 2009 roku w Hotelu Hilton w Atenach odbyła się
Konferencja naukowa zorganizowana przez prof. Melitiosa Dimopoulosa oraz Grecką Grupę Szpiczakową dotycząca nowości w terapii szpiczaka mnogiego oraz innych dyskrazji plazmocytarnych. Na spotkanie przybyli m. in. prof. R. Kyle, prof. B. Barlogie, prof. Fermand, prof. Palumbo, prof. Merlini, prof. Treon oraz inni światowi specjaliści związani z leczeniem oraz diagnostyką szpiczaka, amyloidozy, a także makroglobulinemii Waldenstroma.
Warto zwrócić uwagę na wyniki włoskiej grupy GIMEMA przedstawione przez profesora Antonio Palumbo dotyczące zastosowania u
de novo pacjentów 4 cykli PAD indukcji, mobilizacji CTX + GCS-F 2x, konsolidacji MEL-100 2x oraz podtrzymania z wykorzystaniem lenalidomidu 25 mg dziennie u dokładnie 40 chorych uzyskano odpowiedź aż 95% CR oraz VGPR. Badanie wciąż jest w toku i aktualizacja będzie przedstawiona na spotkaniu ASH w Nowym Orleanie.
Ponadto prof. Antonio Palumbo zwrócił uwagę na możliwość uniknięcia polineuropatii obwodowej po leczeniu bortezomibem w sytuacji podawania leku w dawce 1,0 mg/m2 w dniach 1,4,8,11 lub w dawce 1,3 mg/m2 w dniach 1,8,15,22. Przy takim dawkowaniu polineuroapatia obwodowa 3-4 stopnia wynosi jedynie 2% w porównaniu do 18% przy tradycyjnym sposobie dawkowania bortezomibu, czyli 1,3 mg/m2 w dniach 1,4,8,11.
W swoim wykładzie o postępowaniu z opornym/nawrotowym szpiczakiem mnogim profesor Melitios Dimopoulos wspomniał o badaniu 2 fazy o nazwie RETREIVE przedstawionym na już na ASH-u w 2008 roku, gdzie po nawrocie choroby powyżej 6 miesięcy od podania bortezomibu w tradycyjnym dawkowaniu u 130 pacjentów przeleczono raz jeszcze bortezombem i uzyskano odpowiedź wynosząca aż CR + PR u 61% osób.
Pozostałe wykłady poniżej w załączeniu. Ogólnie należy uznać spotkanie naukowe za bardzo udane, na wysokim poziomie i wnoszące wiele nowości w codziennym leczeniu chorych na szpiczaka mnogiego.