Loading...

          

Relacja ze spotkania w dniu 9 lutego 2009 r.
Loading...
Wykład dr Pawła Grzesiowskiego
pt. "SZCZEPIENIA OCHRONNE U PACJENTÓW ZE SZPICZAKIEM LECZONYCH PRZESZCZEPEM SZPIKU"
w ramach działalności Centrum Leczenia Szpiczaka w Krakowie


W dniu 9 lutego 2009 roku punktualnie o godzinie 16.00 w Sali Bibliotecznej Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zebrało się ponad dwadzieścia Osób (vide lista obecności), które pozytywnie odpowiedziały na zaproszenie „Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka”. Fundacja wraz z Klinika Hematologii CM UJ oraz Oddziałem Krakowskim Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów od ubiegłego roku organizują co 1 miesiąc wspólnie cykl wykładów oraz spotkań na różne tematy związane z diagnostyką i leczeniem szpiczaka mnogiego.

W dniu 9.02.09 r.. wykład pt. „Szczepienia ochronne u pacjentów ze szpiczakiem leczonych przeszczepem szpiku” wygłosił w sposób jasny i klarowny dr Paweł Grzesiowski z Narodowego Instytutu Leków z Warszawy. Obok lekarzy różnych specjalności na zebranie przybyła Pani Urszula Jaworska – pierwsza pacjentka w Polsce po przeszczepieniu szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Podczas wykładu dr Paweł Grzesiowski w bardzo ciekawy sposób przedstawił problemy oraz aktualne rekomendacje dotyczące szczepień zarówno po auto- jak i po allo- przeszczepie szpiku kostnego. Zwrócono uwagę, iż pomimo jasnych zaleceń i rekomendacji w Polsce program szczepień po przeszczepie realizowany jest w bardzo niewielu ośrodkach hematologicznych. Prof. Andrzej Lange z Wrocławia prowadzi ośrodek gdzie szczepienia prowadzone regularnie i zgodnie z zaleceniami oraz kalendarzem, ale jest to chyba jedyny ośrodek w Polsce gdzie się to robi standardowo. W innych miejscach w Polsce pomimo zaleceń szczepienia nie są niestety realizowane w sposób optymalny. Po wykładzie odbyła się bardzo ożywiona dyskusja na temat szczepień w Polsce po przeszczepie szpiku. Zebranie odbyło się przy aktywnym udziale i pod przewodnictwem prof. A. B. Skotnickiego, konsultanta wojewódzkiego d/s hematologii.

Prezentacje :

dr Paweł Grzesiowski
Szczepienia ochronne u pacjentów ze szpiczakiem leczonych przeszczepem szpiku  »     PDF - 186 kB

dr Artur Jurczyszyn
Prezentacja z dnia 09.02.2009 r.  »     PDF - 810 kBOpracował: Dr hab. med. Artur Jurczyszyn

Kraków, ‏9 lutego 2009Rachunek bieżący w PLN  :  06 1440 1127 0000 0000 0835 9709